武當功夫太極赫拉德茨克拉洛韋


Čína Wudang 2012 - Lenka K

23.09.2012 11:19

VII.

Přátelé, kamarádi,

dnes jsme po patnácti dnech znovu cvičili v templu. Včera ve městě probíhalo mistrovství v TaiJi, sjeli se lidé z celého světa. Soutěžilo hodně lidí z naší školy, Olda získal zlatou medaili a Michal stříbrnou. Na wudang.rajce.net nahrávám nějaké fotky ze soutěže.

Darja se vrátila po čtrnácti dnech zpátky z domova a podobně jako Brian před pár měsíci odešla z programu. Programáři jsou obecně dost znechucení hlavně tím, že se jim Shifu několik let téměř nevěnuje...

 Myslím, že brzy dokončím Xuan Wu, tak ji budu moci doma pilovat... Pomalu pokračuji i s vějířem, přidala jsem se ke dvěma Číňankám, které se ho učí.

Mějte se krásně.
Lenka

 

VI.

Moji milí,

tenhle týden uběhl neuvěřitelně rychle a právě dnes jsem v půlce svého pobytu ve škole. 

V YuXu Gongu probíhají od středy taoisické slavnosti spojené s chantingem. Shifu říkal, že tolik taoistů pohromadě snad ani neviděl. Příští neděli bude ve městě soutěž v TaiJi, tak se na ni připravují programáři i další přihlášení. Podmínkou je délke formy do čtyř minut, může se cvičit jedna forma beze zbraně a jedna se zbraní. Vymýšlí se tu, jak zkrátit TJ 28 i 13, aby vypadlo co nejméně bodovaných prvků. Tak se z tradičních forem dělají soutěžní. Každopádně jsem na tu soutěž zvědavá, snad se tam dostanu. 

Mě už několikátý den nesnesitelně bolí svaly na holeni, proto vynechávám basic i ranní qi gong. Dnes jsem byla u doktora, dal mi na to nějaké bylinky, snad to bude lepší... Už jsem v půlce Xuan Wu a pokročila jsem trochu i s vějířem, i když myslím, že v Hradci musíte být dál než já :) Koupila jsem si meč, i když se tu asi nestihnu naučit žádnou formu s mečem. Doufám, že se najde někdo ochotný mě to učit, až se vrátím ;)

Mějte se krásně.

Lenka

 

V.

Moji milí,

dneškem jsem završila pátý týden z dvanácti ve Wudangu. Už jsem si asi celkem zvykla a ani ve slabších chvílích mne neděsí představa, že to bude celé tři měsíce stále stejná dřina daleko od domova, blízkých lidí i věcí. 

Už se tu znatelně ochladilo a dnes od oběda prší. Já jsem ale na zimu vybavená - jeden odjíždějící Kanaďan mi  tu nechal deku, polštáře a další věci, které nechtěl brát domů. Ve čtvrtek jsem byli ve WuLong Gongu a pak jsme pokračovali dál na NanYan Gong, kde jsme celí zchvácení, zašpinění a znavení po šestihodinové túře cestou necestou chytili poslední autobus v 17:30 hod. Do WuLong Gongu zatím nejezdí autobusy a cesta tam je oficiálně uzavřená, takže jsme tam byli asi jediní turisté a další jsme potkali až před NanYan Gongem. Jinak jsme potkávali jen dělníky, kteří, pro nás nelogicky, praovali na různých nepropojených úsecích cesty. Ta se často hledala s obtížemi a mnohokrát jsme s vraceli, bylo to zkrátka dobrodružné jako ve Venezuelské džungli ;) Jen mě od té doby pořád bolí všechny svaly a klouby na nohou, tak snad si tenhle čtvrtek odpočnu...

Ve středu má v chrámu začít desetidenní festival chantingu, přípravy už jsou v plném proudu. Shifu tu potkává staré známé a vypadá šťastně :) Mělo by to být velké, připraveno je asi šest pódií, tak snad se tam ve středu a čtvrtek dostaneme aspoň podívat... Jinak ode dneška do konce festivalu prý nebudeme v templu trénovat.

Učím se Xuan Wu Quan a od Gaa vějíř. Obojí bude asi ještě na dlouho, Xuan Wu je dost náročné a dlouhé a Gao na mě s vějířem nemá moc času, takže zatím neumím víc, než jsem se učila v září v HK :) Na konci měsíce má být ve Wudangu soutěž v Tai Ji, chystá se tam soutěžit Michal z Blanska a Olda asi taky, jelikož programář by měli jít všichni... 

Mějte se krásně, ať se vám ve všem daří.

Objímám.

Lenka

 

IV.

Přátelé, kamarádi,

mám za sebou už čtvrtý týden ve Wudangu. Počasí se tu pomalu ochlazuje a lidi tu obchází nachlazení a virózy... Ani mně se to nevyhlo, už jsem myslela, že jsem z toho venku, ale ještě se mě to asi chvíli bude držet. Už jsem dokončila Ba Ji Quan a začala se učit vějíř. Je s tím ale trošku problém, protože Yi Huei vějíř neučí a ostatní učitelé na mě nemají čas... Ale ono se to nějak vyvine :) Zatím mám dost času na svůj vlastní trénink. Asi zítra řeknu Yi Huei-ovi, že bych se chtěla učit Xuan Wu Quan. Ještě uvažuju o Xing Yi, tak uvidím... 

S počasím se změnil i denní program - přibyl odpolední trénink. V důsledku toho nemám tolik času na čtení, procházky a spánek a jsem o něco víc unavená. Posledních několik tréninků si mě žádný učitel nevšímal a pro mě bylo trochu náročnější se přimět k cvičení, když mě všechno bolelo a raději bych spala. Ale nakonec to přeci jen šlo, jako vždycky... Na konci října by měla být ve Wudangu soutěž Tai Ji, hodně lidí se na ni tady připravuje.

Nejnovější fotky najdete na: https://wudang.rajce.idnes.cz/Wudang_12-10-04/ 

Mějte se krásně.
Lenka

 

III.

Přátelé, kamarádi, 

tak mi rychle uplynul i třetí týden ve Wudangu. Tento byl ve znamení oslav - znovuotevření renovovaného YuXu Gongu, oslava 600. výročí jeho založení a včerejší oslava svátku středu podzimu. Do poslední chvíle se tu opravavolo, stavěli se Potěmkinovi zdi, asfaltovala se cesta u zdi chrámu, bílili se domy, které jsou vidět z hlavní silnice, dodělávali se cestičky. Je úchvatné, jak rychle se tu staví. Znovu otevření chrámu bylo velkolepé - několik orchestrů, divadlo, tanečky a TaiJi v podání cizinců z naší školy... Několik zájezdů pracujících z celé Číny. Prostě velká akce, jak je jen Číňani umí... Úplňková oslava byla komornější a myslím, že celkem povedená. Kuchař se vytáhl s různými dobrotami, čínské děti byly roztomilé, představení programářů vtipné a nápadité, samozřejmě nechybělo karaoke a naše hra o udatném  Houyim a krásné Chang'e snad měla taky úspěch, i když nevyšla tak, jak jsme si představovali. Říká se, že včerejší zářijový úplněk je z celého roku nejhezčí a opravdu byl nádherný...doufám, že u vás taky :) 

Tai Yi Wu Xing už jsem dokončila a začínám se učit Ba Ji Quan. Docela mě ta změna baví a prospívá. Ostatní sestavy si ale taky stále procvičuji. Jsem překvapená, že pozoruji i určité mírné zlepšení. A nemyslím tím jenom v cvičení. Přitom vím, co všechno bych mohla dělat víc, a nedělám... Ale třeba stačí i to málo konání, když se spojí s větší dávkou trpělivosti. Jde to pomalu, někdy se zdá, že je to naopak horší než dřív, ale nakonec ten posun vpřed nezadržitelně přichází. Baví mě ta změna v hlavě, když se jednou něco podaří a člověk si najednou uvědomí, že to opravdu jde.. Potom už je to snažení, aby se to povedlo znovu, jiné než dřív, kdy ta možnost úspěšného výsledku byla jen hypotetická. 

Kotník mám pořád ještě trochu opuchlý, ale asi mu prospívá uzemnění z Ba Ji, tolik odlišné od pohybů Tai Yi a Tai Ji. Pro změnu jsem trochu nastydlá, ale 999 pomáhá a v krku už mě tak nebolí, snad to brzy přejde úplně. Teď máme dva dny volna navíc, tak si snad dostatečně odpočnu, abych se zase plně zapojila do tréninku. Zatím jsem nevynechala žádné basics a ani většinu ranních qi gongů. Jen mám pocit, že potom nemám tolik sil na učení sestav, ale Yi Huei mi stejně věnuje jen pár minut denně, to už se mi víc věnuje Shifu... Aspoň mám dost času si nové sestavy zažít ;)

Počasí je tu pořád nadherné, jak dělané na procházky. Rána už jsou celkem chladná, ale přes poledne má sluníčko pořád dost sil a nebe je už několikátý den jako vymetené.

Doufám, že i vy jste si užili prodloužený víkend i oslavy v Prachovkách.

Fotky zde https://wudang.rajce.idnes.cz/

Objímám s láskou.
L.

 

II.

Moji milí,

zítra uplyne druhý týden od mého příjezdu. Počasí se tu stále drží, vůbec neprší, jen obloha není tak jasná, jako minulý čtvrtek. Přes poledne je ještě docela vedro, pomalu tady dozrávají mandarinky. Ve středu nebyle performance, protože přivezli kaligrafie básně o wudangských horách asi v pěti provedeních v různých druzích písma - nejstarší vypadalo skoro jako egyptské hieroglyfy. Můžete se na ně kouknout na fotkách - https://wudang.rajce.idnes.cz/Wudang_12-09-20/

Připravují  se oslavy 600. výročí postavení YuXu Gongu, zároveň by se měl slavnostně otevřít po proběhlé opravě. Někdo říkal, že by se to mělo konat 27.9. Zatím se nám jenom davy lidí, studentů z jiných škol, pěkných čínských hostesek a důležitých páprdů pletou v templu při trénincích :D. Taky připravujeme představení k svátku středu podzimu - budeme hrát nějaký příběh o deseti sluncích, který se k tomuto svátku prý váže. Stále tady vzpomínají na naši Karkulku, což je potěšující a skoro neuvěřitelné :). Tak snad tohle bude mít taky úspěch...

Jinak je tu každý den zdánlivě stejný, ale moje prožívání je oproti tomu každý den úplně jiné, jiné pocity, jiné obavy, jiné radosti, jiné úspěhy, jiné bolesti, jiná zklamání...však to znáte sami dobře... I když vlastně jediné, co mě od začátku týdne neustále bolí, jsou kotníky, zvlášť pravý, který jsem si na konci července znovu vymkla. Tak ho mažu hřejivkou a trochu šetřím. Nechodím na meditace, protože nejvíc trpí právě při sezení v meditační pozici. Místo toho asi budu chodit na procházky, byla jsem dvakrát nad školou a je to tam vážně kouzelné...Zvlášť dál, kde už není vidět město, jen skály a řeka pode mnou. 

Zdá se, že Yi Huei hodlá dodržet svoji normu 14 dní na formu a ve středu už budu umět celé Tai Yi Wu Xing. Už toho začínám mít plnou hlavu :) I když se snažím věnovat se hlavně svému vlastnímu tréninku, nedá se nevšímat si ostatních lidí. Všichni jsou svým způsobem inspirující. Nejhezčí je vidět pokrok, jaký mnozí udělali. Třeba Marcus (Bludný Holanďan) cvičí mnohem lépe než v březnu. Sice stále bojuje s formami, ale je vidět velký posun. To ostatně i u Petry a Jakuba. Jen narozdíl od nich u Marcuse pozoruji i jistý vntřní vývoj... 

Mějte se krásně a někdy napište, jak se vám cvičí a co je nového v HK, Praze i jinde.

Objímám.
 

I.

"Přátelé, kamarádi,


dnes je to týden, co jsem přijela do školy, tak vám můžu napsat, co je tu nového a co se nezměnilo. Počasí mi zatím přeje, poprchávalo jen první tři dny, tak jsem aspoň zkusila cvičení v místní tělocvičně. Od čtvrtka svítí sluníčko a obloha je většinou úplně bez mráčků, jen včera byl takový obvyklý mlžný opar. Prostě ideální počasí na cvičení :)

Cvičí se stále v letním režimu, jaký as zažily Klára s Ivou - ranní qi gong od 5:30 do 6:30, dopolední trénink od 8:00 do 10:30, meditace od 15:30 do 16:30 a večerní trénink od 18:30 do 21:00. Meditce se asi týká hlavně programářů, ale občas tam zavítá i někdo jiný. Já zatím absolvuji všechno, jsem zvědavá, jak dlouho vydržím vstávat na ranní qi gong :D Ale zatím to jde, přes den se vždycky dospím :) Basics cvičí jen málo lidí, kteří tu jsou déle než měsíc, takže nás zvlášť v prvních dnech bylo docela málo a oproti březnu to působilo dost žalostně. Ale už se to zlepšilo a já jsem si i zvykla. Dnes jsem se na basics moc necítila, což Chuej možná vycítil, když zavelel tai ji bu :D

Shifu nebyl asi čtyři dny ve škole, vrátil se včera. Tak jsem mu až dnes předala dárek od Oty, měl z něho radost a posílá poděkování :) Tímto mám příjemnou povinnost předávání dárků splněnou :) Učím se Tai Yi Wu Xing a docela mě to baví. Shifu se u mě občas zastaví a opravuje mě. Tak doufám, že se mi podaří za ty tři měsíce odbourat některé mé staré nešvary... Shifu přeci jen umí leccos předat tak, že si to člověk dobře zapamatuje :D Programáři cvičilli dopoledne sanda, z čehož si každý odnesl nějaké zranění. Je tady pár prima lidí z Evropy, ale většina z nich brzy odjíždí. Takže když zrovna nespím nebo neskypuji s domovem, tak si čtu. Zatím mám co, snad mi potom Kuba zpřístupní knihy, co tu nechala Iva a Ota...

Tady najdete nějaké fotky https://wudang.rajce.net/Wudang_12-09-13

Mějte se krásně.
Lenka "

—————

Zpět